Aksa’dan eğitime ve sanata tam destek

Aksa Akrilik, çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik olarak gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerini “Aksa ile Gelişim Atölyesi” adı altında birleştirdi ve projenin ilk çalışması olarak dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz’in “Ritim Atölyesi” eğitimlerini Yalovalı öğrencilerle buluşturmaya başladı. Öğrenciler, Okay Temiz ile ilk derslerini gerçekleştirdi.

Aksa’dan eğitime ve sanata tam destek

Aksa Akrilik, çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerini desteklemeye yönelik olarak gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerini “Aksa ile Gelişim Atölyesi” adı altında birleştirdi ve projenin ilk çalışması olarak dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz’in “Ritim Atölyesi” eğitimlerini Yalovalı öğrencilerle buluşturmaya başladı. Öğrenciler, Okay Temiz ile ilk derslerini gerçekleştirdi.

Aksa’dan eğitime ve sanata tam destek
30 Mart 2017 - 13:56

Aksa Akrilik, “Okay Temiz ile Ritim Atölyesi” eğitimleri ile müziğin gücünden de faydalanarak, faaliyet gösterdiği bölgedeki çocukların ve gençlerin sosyal hayatını zenginleştirmek, faydalı hobiler edinmelerini sağlayarak gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Aksa Akrilik, ortaokul öğrencilerini müzik eğitimiyle buluşturduğu proje kapsamında bu yıl Türkiye’nin dünyaca tanınan perküsyon ustası Okay Temiz’i Yalovalı çocuklarla buluşturuyor. Klasik jazz ritimlerini geleneksel Türk ritimleriyle buluşturan usta isim Okay Temiz, yıllar boyunca birçok farklı enstrümanı kendine özgü bir biçimde yorumlaması ve en basit ritimleri bile çarpıcı bir anlatıma dönüştürmesiyle tanınıyor. Uzun yıllar birçok farklı ülkede “Okay Temiz ile Ritim Atölyesi” eğitimlerini veren Okay Temiz,  bugüne kadar Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaklaşık 3300 konser verdi ve 350 festivale katıldı.

Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş “Aksa olarak, geleceğimizin  teminatı olan çocuklarımızın gelişimlerine destek olacağına inandığımız farklı projelerimizi “Aksa ile Gelişim Atölyesi” adı altında birleştirdik. Çocuklarımızın geleceğine yatırım yapıyor ve onların gelişimlerini önemsiyoruz. Sosyal Sorumluluk bilincimizi ortaya koyduğumuz bu projede Okay Temiz ile birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Projemizin kapsamlı, öğretici ve sürdürülebilir bir proje olmasını diliyoruz. Hedefimiz, Yalovalı çocuklarımızı müzikle daha yakından tanıştırmak ve enerjilerini yaratıcı bir alanda kullanmalarına katkı sağlamak” dedi.

Proje kapsamında, Çiftlikköy’de bulunan Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu ve Kılıç Ortaokulu ile Altınova’da bulunan Hürriyet Ortaokulu öğrencilerine 3 ay boyunca Okay Temiz tarafından perküsyon eğitimi verilecek.  11-13 yaş arasındaki, her bir okuldan 25 öğrenci olmak üzere, toplamda 75 öğrenci “Okay Temiz ile Ritim Atölyesi” eğitimlerine katılacak.

Öğrencilerin müzik ve rehber öğretmenlerin desteğiyle seçildiği projede kullanılan darbuka, marakas, def, ritim çubuğu, agogo bell ve erbane gibi müzik aletleri de okullara bırakılarak projenin sürdürülebilir olması hedefleniyor.

 

Okay Temiz Hakkında

1939 yılında İstanbul’da doğan sanatçı Türk müziği ile ilgili ilk tınıları musiki eğitimi almış annesi Naciye Temiz’den aldı. Yine annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına adım attı. 1957-1959 yıllarında tophane sanat enstitüsünde eğitim çalışmalarını sürdürmüş ve buradaki eğitimi sayesinde kendine has karakterleri ve tınıları olan davulunu kendisi yapmıştır. 


1959-1967 yıllarında Türkiye’de Dans müziği orkestralarında çeşitli programlar ve şovlar sergiledi. 1967 yılında Ulvi Temel orkestrasına katılıp Avrupa'da büyük dans lokallerinde çalıştı. Aynı yıllarda İsveç macerası başladı. Orada doğaçlama alanında büyük etkisi olan trompetçi Maffy Falay ile tanışır ve birlikte Türk folklör melodilerindeki kıvraklık ve ritmi farklı bir platformda açığa çıkardıkları Sevda grubunu kurdular. Sonraki yıllarda Stockholm radyoları ve senfoni orkestrasına perküsyoncu olarak değişik renkler katar. 


İsveçte yaşayan Amerikalı ünlü trompet ustası Don Cherry ile tanışır. Jazz'ın önde gelen bu büyük ismi ile Temiz, senelerce beraber olur festivaller, konserler ve plaklar yapar. Afrikalı Basscı Johnny Dyani'nin de gruba katılmasıyla üçlü Amerika'nın en popüler müzik okullarından biri olan New Hemsher kolejinde dersler verirler. (1971) Aynı sene Türkiye'yi de ziyaret eden grubun Ankara'da verdikleri konser Sonet plak şirketi tarafından çıkarılır. 

Danimarka ve İsveç'te beraber çalıştığı Dexter Gorden, George Russel, Clark Teery gibi Jazz'ın en önemli kişilerinden edindiği tecrübeler eşsizdir. 


Bir yıl sonra Temiz, albümünü güçlü basçı Dyani ve Güney Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile birlikte Xaba grubunu oluşturdular. Xaba grubu Temiz'in en önemli çalışmalarının başında gelir. Yapmış oldukları üç plak Sonet plak şirketi tarafından Skandinavya, Amerika ve İngiltere'de basılarak, bu çok özel grubun kısa bir sürede tanınması ve Jazz tarihinde ilgi ve saygı görmesi önemlidir. Avangart jazz olarak tanımlayacağımız bir sitilin çok değişik bir modelidir. 1974 yılında kurduğu İsveç Türk caz grubu Oriental Wind ile keman, saksafon, fülüt, klarnet, bas ve piano gibi batı kökenli enstrümanların yanı sıra zurna, ney, kaval, ud, saz, gayda ve sipsi gibi Türk enstrümanlarını bir araya getirerek ilginç bir senteze ulaştı. Bir dönem annesi Naciye Temiz de grubun içine katıldı ve İsveç’te bazı konserlere eşlik etti. Oriental Wind grubunun ilk kurucuları piyanist Bobo Stensson, Bass'cı Palle Danielson, saksafoncu Lennart Aberg, Gayda ve Neyde Hacı Tekbilek gibi ünlü müzisyenler idi Temiz 1990 yılına kadar İsveç’teki kültürel çalışmalarını sürdürdü. Makam müziğini jazz'a uygulama amaçlı çalışmaları sırasında Türkiye’den pek çok müzisyeni keşfedip onları dünya standartlarına taşıdı. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları, seminerler birbirlerini takip etti. Fis Fis Tziganes adlı albümü fransa'da 3000 albüm içinde ilk 3 sıraya girdi. (1991) 

Türkiye'de gerçekleştirdiği Green Wave albümü World Music DJ'lerinin her sene gerçekleştirdikleri ilk on içerisinde yer aldı. (1992) Temiz 1993 yılından sonra çalışmalarını Finlandiya’da sürdürdü ve orada kendisini ve çalışmalarını çok farklı boyutta etkileyen eşi Anna Temiz’le beraber oğlu Tomi’nin hayatına girişi gerçekleşti. 


Aynı yıllarda Finlandiya’da Magnetic Band isimli albümü kaydetti. Jazz'ın doğaçlama ruhunu Afrika, Güney Amerika ritmi ile renklendirip geleneksel Türk ezgileri ile birlikte yorumlayan bir albüm çalışması oldu. Bu çalışma Yunanistan'da CD olarak basıldı. Ayın albümü seçildi ve aynı sene plak Down Beat isimli jazz dergisinde beş yıldız aldı. Okay Temiz 30 senelik Scandinavia'daki aktivitelerini İsveç Kültür Bakanlığı desteğiyle tüm dünyaya İsveç üzerinden dünya müzisyenleriyle ortak çalışmalar yaparak yaydı. Türk motiflerinin jazzcılar tarafından keşfedilmemiş örneklerini büyük bir heyecan ve ilgiyle jazz ailesinin tınılarına katmak için ciddi bir çalışma içerisine girmişlerdir. Elde edilen bu tarz Scandinavia'da kısa sürede kendini kabul ettirip Avrupa turnelerindeki festivaller, plak çalışmaları, kültürel konserlerle 1998 yılına kadar gelmiştir. Tüm bu çalışmaları Türkiye'den dünyaya yaymak ve daha çok Türk müzisyeni ile beraber olmak amacıyla 1998 yılında uzun süreli kalamadığı Türkiye’ye Kültür Bakanlığının desteği ile yerleşti ve buradaki çalışmalarına başlamıştır. 

Bitmek bilmeyen enerjisi ve sürekli kendini aşma tutkusuyla edinmiş olduğu tecrübeleri peş peşe yeni projeler için devreye sokar. Bunlar arasında Kültür Bakanlığı ve Banvit sponsorluğunda, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile kaydettiği Kendi bestelerinden oluşan "Kuzeyden Güneye Yansımalar" adlı albüm, T.C. 75.yıl anısına "Kutlama" isimli CD ve Banvit firmasının 30. yıldönümü anısına "Yaşamın Ritmi" CD çalışması yer almaktadır. 

Okay Temiz'in Başarı Elektronik'in 2000 yılı kültür etkinlikleri kapsamında tanıtım amaçlı 5 Cd'si hazırlanmıştır. Selanik, Atina, Barselona, Budabeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Roterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa’nın önemli sanat merkezlerinde Türk ve dünya ritimleri tanıtım programları, seminerleri düzenlemiştir. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçısı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de çeşitli konserler verdi. Okay Temiz yıllar boyunca topladığı ve yaptığı bir çok farklı enstrüman dahil tüm vurmalı çalgıları kendine özgü bir biçimde yorumlamakta ve en basit ritimleri bile çarpıcı bir anlatıma dönüştürebilmektedir. 

Okay Temiz Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaklaşık 3300 konser verdi ve 350 festivale katıldı. Afrika’nın, Güney Amerika'nın ve Hindistan'ın ritimlerini en iyi çalanlarıyla tanışıp görerek, dinleyerek, beraber çalarak ve onların çaldıkları aletleri quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davulu yapabilmesini ve çalabilmesini öğrenmiştir. Kendi el yapımı olan bakır davullar, "Elektrikli Sihirli Piramiti", deve ve koyun çanlarında yaptığı "Artemiz" isimli metal aleti de içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgılar koleksiyonu var. 


Bu haber 4415 defa okunmuştur.

YORUMLAR