Reklam
Reklam

Bonzai

Son günlerde gündemde olan Yakın çevre illerde imal edilerek Marmara bölgesine pazarlanan en tehlikeli uyuşturucu Bonzai hakkında Yalova da şehri idare edenler,Devletin Sağlık Kuruluşları ve seçimden seçime oy pazarlığı yapmak için piyasaya çıkan 400 ün üzerinde sivil toplum örgütünün bulunduğu Yalova da gençleri, aileleri uyarıyı yapan sadece Özel Yalova Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Yılmaz, oldu.

Bonzai

Son günlerde gündemde olan Yakın çevre illerde imal edilerek Marmara bölgesine pazarlanan en tehlikeli uyuşturucu Bonzai hakkında Yalova da şehri idare edenler,Devletin Sağlık Kuruluşları ve seçimden seçime oy pazarlığı yapmak için piyasaya çıkan 400 ün üzerinde sivil toplum örgütünün bulunduğu Yalova da gençleri, aileleri uyarıyı yapan sadece Özel Yalova Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Yılmaz, oldu.

Bonzai
06 Ağustos 2014 - 17:41

Basına açıklamada bulunan  Yılmaz, "Bir kereden bir şey olmaz diyerek Bonzai içen gençlerin hemen hepsi ani ölüm ile genç yaşta hayata veda etti. Gençlerde farkındalık yaratılarak insanlarımızın bu bağımlılıktan kurtarılması lazım, çok az miktarda kullanımla birlikte bile bağımlılık yapabilen bir madde olan Bonzai’nin, piyasada ucuz fiyata satılması nedeniyle kullanımı da artı.

Bonzai ucuz, ama bağımlılık yapıcı etkisi çok güçlü. Bonzai doğal gibi sunuluyor, halbuki sentetik bir uyuşturucu ve içerisinde 300'den fazla madde bulunmakta. Hangi maddenin ne tür etkisini bulunduğu bilinmiyor. İntiharlara sebep oluyor, psikozlara, depresyonlara ve daha birçok hastalığa sebep oluyor. Bonzai kullanan kişilerin, bu sentetik uyuşturucuyu kullanırken zararları arasında kalp krizinin de olduğunu dikkate almaları gerekiyor. Bağımlı gençlerde Bonzai’nin birçok sebeple ölüme neden olabileceği konusunda farkındalık yaratılması ve insanlarımızın bu bağımlılıktan kurtarılmaları gerekiyor.”

Özel Yalova Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Mustafa Yılmaz, Bonzai kullanımının beyinde ciddi hasarlara neden olabileceğini, dikkat ve bellek sorunlarına yol açtığını belirtti. Bonzai’nin şizofreni benzeri bulgulara neden olduğu, kişinin çevresindeki insanlardan şüphelenmeye başladığını, takip edildiğini, kendisine bir zarar verileceğini düşündürdüğünü, etrafta garip cisimler, hayaller görülebileceğini belirten Yılmaz, Bonzai kullanan kişilerin,toplumdan ve ailesinden uzaklaştığını söyledi, bu kişilerde panik ataklar gözlenebildiğini belirtti. Aynı zamanda kalp krizi, hipertansiyon, çarpıntı, bulantı, kusma, terleme, baş ağrısı ve ani ölümler olabilir.

Çocuklarında böyle belirtileri gören aileler hemen sağlık kuruluşlarına baş vurarak yardım talebinde bulunacağı gibi güvenlik güçlerinden de yardım isteyebilirler.” Dedi.

Uyuşturucu Bonzai Nedir? Nasıl Çıktı? Bonsai Zararları Nelerdir?

Bonzai Zararları ve Etkileri (Bonzai Tehlikesi) 2014 Bonzai Yan Etkileri. Farklı kimyevi maddeler ile kolayca temin edilebilen ve gittikçe yaygınlaşan Bonzai Uyuşturucu madde, çerçilerden alınan bazı bitkiler ile tarım ilaçlarının karışımı ile yapılmakta dır. Uyuşturucu Madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai tamamen uyuşturucu maddedendir. Bonzai Zararları ve Etkileri (Bonzai Tehlikesi) 2014 Bonzai Yan Etkileri. Farklı kimyevi maddeler ile kolayca temin edilebilen ve gittikçe yaygınlaşan Bonzai Uyuşturucu madde, çerçilerden alınan bazı bitkiler ile tarım ilaçlarının karışımı ile yapılmakta dır. Uyuşturucu Madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin yapraklarına karıştırılarak elde edilmektedir. Bonzai zararları ve etkileri kalcı hasarlar bırakabilmekte beraber büyük ölçüde bağımlı hale gelmektedir.

Bonzai Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır.  Tamamen kimyasal olan bu uyuşturucu madde bazı bitlkilerin yapraklarına karıştırılarak ortaya çıkmaktadır. İçildiği zaman insan üzerinde çok büyük bir etkisi olmaktadır.  Bonzai kullanan bir insanda oluşa bilecek zararlar aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık...Bonzai Zararları;1- Kan basıncıda hızlı artış ve nabız yükselmesi 2- Şiddetli ağız kuruluğu 3- Göz kızarıklığı 4- Halüsülasyon hayal görme 5- Açlık hissi  6- Ortam seçememe nerede olduğunu hatırlayamama 7- Geçici körlük 8- Geçici felç durumu

Yeni nesil çocukların kandırılarak farklı türde bu uyuşturucu maddelere alıştırılması günümüzde yaşanılan bir sorun olarak gözümüze çarpıyor. Ailelerin biliçlendirilip bu uyuşturucu madde tehlikesinden çocuklarımızı uyararak uzak tutalım...

Bu haber 3611 defa okunmuştur.

YORUMLAR