Reklam
Reklam

Japonya'da Türk moda rüzgarı

Defilede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve Japon Bunka Gakuen Moda Üniversitesi'nin ortak hazırladığı kıyafetler sergilendi.

Japonya'da Türk moda rüzgarı

Defilede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve Japon Bunka Gakuen Moda Üniversitesi'nin ortak hazırladığı kıyafetler sergilendi.

Japonya'da Türk moda rüzgarı
09 Mart 2014 - 15:21

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın AA'ya yaptığı açıklamada, Japonya'da Türk modası ile Türk kumaşlarını da tanıtmayı hedeflediklerini belirterek, Yunus Emre Enstitüsü ile Bunka Gakuen Moda Üniversitesi işbirliğinin ilk yılını tamamladıklarını kaydetti.

 

Aydın, Türkiye'den çeşitli ihracatçı birliklerinin de desteğiyle sadece kumaş değil, deri ve benzeritekstil ürünlerini de Japonya'da tanıtmayı istediklerini ifade ederek, defileye ülkedeki moda dünyasının yanı sıra Japon kumaş ithalatçılarının da ilgi gösterdiğini anlattı.

Koleksiyonda Bursa, Elazığ, Mardin, Bodrum ve Çorum bölgelerine ait yöresel kıyafetler ile kaftanlar, oya işlemeli elbiseler, gelinlik ve abiyelerden oluşan 36 parça Japonların beğenisine sunulurken, Bunka Moda Gakuen Üniversitesi öğrencileri de Türk kumaşlarından yapılan kendi tasarladıkları erkek kıyafetlerini tanıttı.

Defilede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü koleksiyonundan derlenen Anadolu'nun tarihi motifleri ile süslenmiş yöresel kıyafetlerinin yanı sıra Osmanlı kaftan serisi, geleneksel gelinlikler ve abiyeler de sergilendi.

Ünlü Japon modacı Kansai Yamamato'nun da izlediği defileye Japonya'nın önde gelen medya kuruluşları da yoğun ilgi gösterdi.

Defileye Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra birçok yetkili de katıldı.

Tokyo'daki Bunka Gakuen Moda Üniversitesi, dünyanın önde gelen moda üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Meşhur moda Cı Kenzo'nun da mezun olduğu üniversitenin yaklaşık 10 bin öğrencisi bulunuyor.

Bu haber 2969 defa okunmuştur.

YORUMLAR