Reklam
Reklam

Somada acı bilonço: 282 ölü

Soma'da madende hayatını kaybeden işçi sayısını 282 olarak açıkladı.

Somada acı bilonço: 282 ölü

Soma'da madende hayatını kaybeden işçi sayısını 282 olarak açıkladı.

Somada acı bilonço: 282 ölü
15 Mayıs 2014 - 18:32

Maden-Sen Genel Yönetim Kurulu Manisa Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre madende 787 maden işçisi vardı, 274 işçi öldü, 150 işçi hala madende, 75 yaralı kurtarıldı. Soruyoruz 288 işçi nerede?" denildi.
MADENDE YENİDEN YANGIN ÇIKTI
Manisa Soma'daki maden ocağında saat 11.00 sıralarından tekrar yangın çıktı. Kurtarma ekipleri zorunlu olarak çalışmalara ara verdi.
Facianın yaşandığı madende, elektrikler kesik olduğu için yangını söndürmek için kullanılan su tahliye edilemedi. Madenin bazı bölgelerini bu nedenle su bastı. Karbonmonoksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.
Türkiye tarihinin en büyük maden kazasıyla karşı karşıya!
Manisa'nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde önceki gün saat 15.00 sıralarında patlama meydana geldi ve ardından yangın çıktı. Patlama vardiya değişimi sırasında meydana geldiği ve o sırada ocakta, olması gerekenden iki kat fazla işçi bulunduğu için bilanço daha da ağırlaştı.
Dün gece kameralar karşısına geçerek ölü sayısının 274'e yükseldiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı sabah saat 08.10 sıralarında ölü sayısını 282 olarak açıkladı
HASTANE ÖNÜNDE BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Ölü ya da yaralı listesinde bulunmayan madencilerin yakınlarının ise Soma Devlet Hastanesi önündeki bekleyişi devam ediyor. Olaydan 18 saat sonra 6 işçinin sağ olarak kurtarılmış olması, bekleyenlere bir nebze de olsa ümit veriyor.


Bu haber 1328 defa okunmuştur.

YORUMLAR